Kontakt:

 

Warszawa

 

Klinika Medycyny Wellness

Szpital Medicover

Aleja Rzeczypospolitej 5

02-972 Warszawa 

500 900 905

 

Body Clinic 

ul. Sierakowskiego 4/U3

784 677 618

 

Radom

 

Orto-Live
 
ul. Lekarska 2A
 
602 660 944
 
 
 

Chirurgiczne leczenie otyłości

Otyłość jest poważną chorobą, która z powodu swojego przewlekłego charakteru przebiega w bardzo podstępny sposób. Aktualne dowody naukowe jasno wskazują na to, że brak leczenia otyłości doprowadza do poważnych chorób i w efekcie prowadzi do skrócenia życia.

Wobec braku skuteczności postępowania zachowawczego jedynym skutecznym rozwiązaniem jest chirurgiczna interwencja.

Chirurgiczne leczenie otyłości, chirurgia bariatryczna czy chirurgia metaboliczna to terminy, które odnoszą się właśnie do różnych operacji wykonywanych na przewodzie pokarmowym. Ich celem jest utrata nadmiaru masy ciała.

Idea operacji wykonywanej aby uzyskać kontrolę masy ciała funkcjonuje już od wielu lat. W początkowym okresie leczenie to było kojarzone z wysokim ryzykiem około operacyjnym i trudnymi do zaakceptowania konsekwencjami operacji.

Przełomem był okres kiedy rozpowszechnieniu uległy operacje sposobem minimalnie inwazyjnym, czyli laparoskopii. Zmiana dostępu chirurgicznego istotnie zredukowała powikłania około operacyjne, dzięki czemu aktualnie bezpieczeństwo operacji bariatrycznych uważane jest za jedno z najwyższych w chirurgii.  Wszystko to pozwoliło na intensywny rozwój bariatrii.

W efekcie doszło do powstania wielu nowych metod operacyjnych. Część z tych metod funkcjonuje do dziś. Obecnie najbardziej popularnymi metodami operacyjnymi jest rękawowa resekcja żołądka oraz wyłączenie żołądkowe na pętli Roux-en YOperacje te zostały szczegółowo omówiono w odrębnym artykule.

Należy jednak podkreślić, że chirurgiczne leczenie otyłości to nie tylko operacja - jest to proces terapeutyczny, który rozpoczyna się od momentu kiedy pacjent udaje się do gabinetu chirurga bariatry na I konsultację. Etap przygotowania do operacji zawiera w sobie opiekę dietetyka oraz psychologa. Są to kluczowe elementy w całym procesie utraty nadmiaru masy ciała.

Nadzór psychologiczny i dietetyczny po operacji jest również zasadniczym elementem leczenia bariatrycznego.

 

 

 

 

 

 

15 marca 2021

Strona opracowana przez dr. Michała Janika

Zdjęcie portretowe wykonane przez dr. Jana Gietkę