15 marca 2021

Utrata włosów  jest jednym z najczęściej zgłaszanych działań niepożądanych po operacji bariatrycznej. Powikłanie to występuje od 15% do nawet 55% pacjentów. Obserwowane jest zarówno u osób, które były operowane metodami restrykcyjno-wyłączającymi (np. wyłączenie żołądkowe na pętli Roux-en Y) oraz restrykcyjnym (rękawowa resekcja żołądka).

Temat jest obecnie zgłębiany przez naukowców ze świata. W jednym z najbardziej aktualnych opracowań, które zostało opublikowane przez Zhanga oraz współpracowników w lutym 2021, dokonano analizy 18 dostępnych badań naukowych na ten temat. [1]

Stwierdzono, że  czynniki odpowiedzialnych za utratę włosów w okresie pooperacyjnym to:

  • niedobór cynku
  • niski poziom żelaza oraz kwasu foliowego
  • młody wiek
  • płeć żeńska

 

Zadagnienie to wymaga jednak zdecydowanie dalszych badań. Obecnie jedyna rekomendacja, która została poczyniona przez badaczy dotyczy stosowania suplementacji cynku w dawce 30 mg dziennie. Trudno jednak zwyrokować o skuteczności takiego postępowania - efekty będzie można ocenić dopiero po przeprowadzeniu odpowiednich badań.

Jedną z dodatkowych metod, które mogą wspomagać proces regeneracji włosów jest także mezoterapia owłosionej skóry głowy osoczem bogatopłytkowym.

 

[1] Zhang, W., Fan, M., Wang, C. et al. Hair Loss After Metabolic and Bariatric Surgery: a Systematic Review and Meta-analysis. OBES SURG (2021). https://doi.org/10.1007/s11695-021-05311-2

 

 

Utrata włosów po operacji bariatrycznej