Metody chirurgicznego leczenia otyłości poza doskonałymi efektami w zakresie utraty nadmiernej masy ciała oraz leczenia chorób towarzyszących otyłości mogą być jednak powodem pewnych zmian w organizmie człowieka, o których rzadko można przeczytać w materiałach informacyjnych.
Tym co między innymi może ulec zmianie po operacji bariatrycznej to rytm wypróżnień.
W 2019 roku w prestiżowym czasopiśmie chirurgicznym Obesity Surgery Grosse & Cope opublikowali przegląd dostępnych badań na ten temat. [1] Po przejrzeniu ponad 500 prac udało się wybrać 13, które poddawały ocenie ten problem.
Jak się okazuje to jak operacja bariatryczna wpływa na rytm wypróżnień zależy od tego jaka została zastosowana metoda chirurgiczna.
W przypadku najpopularniejszej w Polsce operacji bariatrycznej - rękawowej resekcji żołądka (popularnie określanej jako sleeve) – to co najczęściej dotyka pacjentów to zaparcia. Jest to najprawdopodobniej efekt mniejszego spożycia błonnika w diecie po operacji. Błonnik jest to grupa różnego rodzaju substancji pochodzenia roślinnego, które nie ulegają trawieniu . Odpowiada za przyspieszenie perystaltyki jelit i pasażu treści przez przewód pokarmowy, zwiększenie masy stolca oraz zapobieganie zaparciom.
Jakie kroki można podjąć, aby uniknąć zaparć?
Należy pamiętać, że w przypadku wątpliwości zawsze należy skontaktować się z bariatrą.
[1] Grosse, C.S., Cope, V.C. Dietary Fibre Intake and Bowel Habits After Bariatric Surgery: a Structured Literature Review. OBES SURG 29, 2247–2254 (2019). https://doi.org/10.1007/s11695-019-03837-0
dr hab. Michał Janik
Profesor WIML
Specjalista Chirurgii Ogólnej