17 kwietnia 2021

Metody chirurgicznego leczenia otyłości poza doskonałymi efektami w zakresie utraty nadmiernej masy ciała oraz leczenia chorób towarzyszących otyłości mogą być jednak powodem pewnych zmian w organizmie człowieka, o których rzadko można przeczytać w materiałach informacyjnych.

 

Tym co między innymi może ulec zmianie po operacji bariatrycznej to rytm wypróżnień.

W 2019 roku w prestiżowym czasopiśmie chirurgicznym Obesity Surgery Grosse & Cope opublikowali przegląd dostępnych badań na ten temat. [1] Po przejrzeniu ponad 500 prac udało się wybrać 13, które poddawały ocenie ten problem.

 

Jak się okazuje to jak operacja bariatryczna wpływa na rytm wypróżnień zależy od tego jaka została zastosowana metoda chirurgiczna.  

 

W przypadku najpopularniejszej w Polsce operacji bariatrycznej - rękawowej resekcji żołądka (popularnie określanej jako sleeve) – to co najczęściej dotyka pacjentów to zaparcia. Jest to najprawdopodobniej efekt mniejszego spożycia błonnika w diecie po operacji. Błonnik jest to grupa różnego rodzaju substancji pochodzenia roślinnego, które nie ulegają trawieniu . Odpowiada za przyspieszenie perystaltyki jelit i pasażu treści przez przewód pokarmowy, zwiększenie masy stolca oraz zapobieganie zaparciom.

 

 Jakie kroki można podjąć, aby uniknąć zaparć?

 

  1. Należy pić zalecaną ilość wody (1.5 do 2 litrów dziennie) – odwodnienie jest jedną z przyczyn zaparć. Pacjenci po operacjach bariatrycznych mają tendencję do niskiego spożycia płynów. Z tego powodu może to być dodatkowa przyczyna zmiany rytmu wypróżnień.
  2. Regularnie ćwiczyć – aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na pracę jelit.
  3. Zwiększyć spożycie błonnika w diecie – zaleca się w tym celu kontakt z dietetykiem bariatrycznym
  4. Dopuszcza się stosowanie naparów z liści senesu (strączyńca) , które mają dobre właściwości przeczyszczające.

 

Należy pamiętać, że w przypadku wątpliwości zawsze należy skontaktować się z bariatrą.

 

[1] Grosse, C.S., Cope, V.C. Dietary Fibre Intake and Bowel Habits After Bariatric Surgery: a Structured Literature Review. OBES SURG 29, 2247–2254 (2019). https://doi.org/10.1007/s11695-019-03837-0

 

 

Jak SLEEVE wpływa na rytm wypróżnień?