Powrót

Jakie są wady operacji?

  • Technicznie jest to trudna i dosyć długa operacja
  • Istotnie większe ryzyko niedoborów w zakresie witamin i minerałów (w porównaniu do rękawowej resekcji żołądka)
  • Ryzyko powikłań dotyczących jelit (np. zrosty, niedrożność pooperacyjna, powstanie przepuklin wewnętrznych, skręt zespolenia jelitowego). Z tego powodu konieczne może być operowanie pacjenta nawet wiele lat po pierwotnej operacji.
  • Ryzyko powstania owrzodzenia w zespoleniu żołądkowo-jelitowym (zwłaszcza u pacjentów, którzy palą papierosy lub stosują niesteroidowe leki przeciwzapalne)
  • Utrudniony dostęp do wyłączonej części żołądka oraz dwunastnicy - brak możliwości oceny tej części żołądka w standardowej gastroskopii
  • Wystąpienie dumping syndrom (tzw. syndromu poposiłkowego) po słodkich pokarmach

Jakie są zalety operacji?

  • Bardzo dobre rezultaty w zakresie spadku masy ciała
  • Długotrwały efekt bariatryczny
  • Wystandaryzowana, sprawdzona technika chirurgiczna
  • Bardzo dobre efekty u pacjentów z refluksem oraz zapaleniem przełyku
  • Sprawdzona u pacjentów mających preferencje do słodyczy

Jak działa operacja?

Operacja wyłączenia żołądkowego na pętli Roux-en Y działa na wielu płaszczyznach powodując utratę tkanki tłuszczowej.  Po pierwsze mały zbiornik żołądkowy pozwala pomieścić znacznie ograniczoną ilość pokarmu. Przekłada się to na dużo niższe spożycie kalorii. Po drugie, pokarm nie trafia do początkowej części jelita cienkiego - omija dwunastnicę i pierwsze pętle jelita cienkiego gdzie z narządów trawiennych spływa wiele soków zawierających enzymy umożliwiające trawienie oraz kwasy żółciowe. W ten sposób dochodzi do modyfikacji wchłaniania (hipoabsorbcji) - co dodatkowo przyczynia się do spadku liczby kalorii pozyskiwanej z pożywienia. Zmiana pasażu treści pokarmowej przez zmieniony anatomicznie przewód pokarmowy wpływa również na gospodarkę hormonalną - co prowadzi do poprawy stanu metabolicznego organizmu (np. ustąpienia cukrzycy typu 2).

Operacja ta działa bardzo korzystnie u pacjentów z refluksem (uczucie zgagi). W okresie pooperacyjnym - u większości chorych dolegliwości te ustępują. Jest to powodem popularnego wykorzystania tej metody chirurgicznej u pacjentów z nasilonym refluksem po rękawowej resekcji żołądka. 

Wyłączenie żołądkowe na pętli Roux-en Y

(ang. Roux-en Y Gastric Bypass)

Jest to operacja bariatryczna, która potocznie bywa określana jako "gastric bypass".  W leczeniu otyłości operacja ta jest stosowana już od ponad 50 lat. Od roku 1993 operacja ta jest wykonywana technikami małoinwazyjnymi (laparoskopowo).   Jest to jedna z najlepiej przebadanych operacji bariatrycznych, charakteryzująca się bardzo dobrą skutecznością i korzystnym wpływem na refluks. 

 

Przebieg procedury:

  1. Z żołądka zostaje wycięty mały zbiornik żołądkowy (tzw. pouch żołądkowy), którego pojemność wynosi około 50-80 ml. 
  2. Mały zbiornik żołądkowy wymaga połączenia z dalszą częścią przewodu pokarmowego. W tym celu wykonuje się zespolenie żołądkowo-jelitowe.
  3. Aby wykonać zespolenie należy odmierzyć pewną długość jelita (około 100 cm) a następnie rozciąć jelito. Koniec dalszy podciąga się do żołądka i wykonuje zespolenie żołądkowo-jelitowe.
  4. Następnie odciętą część bliższą jelita wszywa się do podciągniętej pętli jelitowej (zespolenie jelitowo-jelitowe), która została zespolonoa z nowym żołądkiem w odległości około 150 cm od wykonanego wcześniej zespolenia żołądkowo-jelitowego. W ten sposób uzyskuje się konfiguracje jelit w formie Y (Roux-en Y).

 

dr hab. Michał Janik

Profesor WIML

Specjalista Chirurgii Ogólnej