Strona opracowana przez dr. Michała Janika

 

15 marca 2021

Osocze bogatopłytkowe (plasma rich platelet, PRP) jest preparatem krwiopochodnym, który uzyskuje się z krwi po jej odwirowaniu. W swoim składzie zawiera wiele czynników stymulujących procesy regeneracyjne. Dzięki czemu stosowane jest w terapii regeneracyjnej dostawowej oraz dościęgnowej, jak również w przyśpieszaniu procesów gojenia się ran. 

Ze względu na wspomniane właściwości, PRP zastosowano również u pacjentów cierpiących na łysienie oraz wypadania włosów.

Zabieg polega na pobraniu krwi od pacjenta. Następnie krew zostaje odwirowana. Uzyskane osocze podaje się w formie mezoterapii w owłosioną skórę głowy.

Stosowanie osocza bogatopłytkowego w leczeniu wypadania włosów ma swoje podstawy w literaturze naukowej.

Jedno z pierwszych badań naukowych, które warto przytoczyć pochodzi z 2013 roku. Betsi i współpracownicy opublikowali w European Journal of Plastic Surgery analizę 42 pacjentów (w tym 8 kobiet oraz 42 mężczyzn). U pacjentów zastosowano 3 sesje PRP. Przed rozpoczęciem leczenia u 90% test pociągania włosa był pozytywny - co należy rozumieć, że pociągany włos był wyrywany. Po trzech zabiegach PRP u wszystkich pacjentów test ten wychodził negatywnie - włosy były dużo bardziej odporne na wyrywanie. Dodatkowo u pacjentów obserwowano istotne zwiększenie objętości i jakości owłosienia na głowie.  [1]

Doskonałym podsumowaniem aktualnej wiedzy na temat stosowania osocza bogatopłytkowego w terapii wypadania włosów jest przegląd systematyczny opublikowany w 2021 roku przez Roohaninasab oraz wsp. Autorzy dokonali analizy 64 prac dotyczących tego zagadnienia. Stwierdzili, że w 62.5% publikacji obserwowano istotną poprawę. Najlepsze efekty były osiągane w przypadku łysienia plackowatego (aż 76% sukcesu leczniczego).  Biorąc pod uwagę, że efekty uboczne zabiegu sprowadzają się do bólu w trakcie podawnia osocza to autorzy stwierdzili, że jest to bardzo dobra metoda w leczeniu wypadania włosów.  [2]

Potencjalnym wskazaniem do wykonania zabiegu osocza bogatopłytkowego na owłosioną skórę głowy jest również utrata włosów u pacjent po chirurgicznym leczeniu otyłości. 

 

[1] Betsi, EE., Germain, E., Kalbermatten, D.F. et al. Platelet-rich plasma injection is effective and safe for the treatment of alopecia. Eur J Plast Surg 36, 407–412 (2013). https://doi.org/10.1007/s00238-013-0816-5

[2] Roohaninasab M, Goodarzi A, Ghassemi M, Sadeghzadeh-Bazargan A, Behrangi E, Najar Nobari N. Systematic review of platelet-rich plasma in treating alopecia: Focusing on efficacy, safety, and therapeutic durability. Dermatol Ther. 2021 Jan 9:e14768. doi: 10.1111/dth.14768. Epub ahead of print. PMID: 33421285.

 

 

 

Osocze bogatopłytkowe jako forma leczenia wypadania włosów